Čudesno vrelo Bune i mistična derviška tekija u Blagaju

Kad vam najava tmurnog kišnog vikenda pokvari planove za odlazak u prirodu u blizini vašeg grada ne preostaje vam ništa drugo nego se zaputiti put juga nadajući se kojem zračku sunca i nekoj od ljepota hercegovačkoj juga. A jedan od najboljih praznika za oči i za vašu dušu je posjet Blagaju.

Ljetnikovac bosanskih kraljeva u Blagaju

Na putu od Mostara prema Čapljini, nekih 12 kilometara južno, na skretanju prema Stocu, nalazi se i skretanje prema ovom drevnom hercegovačkom selu. Ovaj prelijepi biser hercegovačkog juga smješten je na izvoru rijeke Bune, i od 2003. jedan je od nacionalnih spomenika Bosne i Hercegovine, a također je uvršten na spisak kandidata za zaštitu UNESCO svjetske kulturne baštine. Blagaj je također nadaleko poznat i po derviškoj tekiji izgrađenoj 1520.

Blagaj, stai Stjepan grad

Do dolaska Osmanlija Blagaj je bio vrlo cijenjeno i poznato mjesto u rimskom i vizantijskom dobu, a naročito je veliki značaj imao u srednjem vijeku. Od 1326. Blagaj je bio u sastavu Bosanske banovine Stjepana II Kotromanića. Bio je jedan od stolnih gradova bosanskih kraljeva iz dinastije Kosača, u kojem su imali svoj ljetnikovac i riznicu, i u kojem su se odmarali i trgovali s Dubrovčanima, a sve zahvaljujući toploj i blagoj mediteranskoj klimi u Blagaju. Kroz Blagaj su prolazili putevi i karavane na svom putu do trga Drijeva, jedne od najvećih tržnica u srednjem vijeku, značajnijoj i od Dubrovnika i Mletačke republike u to doba. Kraljevsko plemstvo iz reda Kosača do dolaska Osmanlije 1466. vladali su Blagajem i postoje historijski zapisi da je upravo 1.11.1423. u ljetnoj rezidenciji tadašnjeg vojvode Sandalja Hranića Kosače i njegove žene, vojvotkinje Jelene, sačinjena povelja o prepuštanju Kotora, koji je bio pod vlašću bosanskog kraljevstva, Mlečanima odnosno Dubrovčanima. Nakon dolaska Osmanllja 1466. i Blagaj biva preuzet i Osmanlije u tom mjestu grade čuvenu blagajsku tekiju. Ono što još podsjeća na slavu i bogatstvo bosanskog kraljevstva su ruševni ostaci starog grada Herceg – Stjepana, posljednjeg vladara Hercegovine, tzv. Stjepan grad, koji se nalaze na vrhu stijene pod kojom izvire Buna. Poznati osmanski putopisac Evlija Čelebija bio je oduševljen ovim krajolikom i ostavlja prvi zapis o vrelu Bune i blagajskoj tekiji u svom putopisu iz 1664.

Vrelo Bune Blagaj

Vrelo Bune kraške ljepotice jedno je od najvećih u Evropi

Dolaskom na izvor čarobne kraške ljepotice Bune turske su vojskovođe svoje oduševljenje ovim prekrasnim krajolikom prenijeli i svom sultanu, pa je on zadivljen onim što je vidio odlučio baš na tom mjestu izgraditi čuvenu tekiju za sufijske derviše.

A izvor ove kraške krasotice Bune nalazi se duboko zaronjen u dvije pećine, Zelenu pećinu i Vučije točilo, arheološka nalazišta sa artefaktima iz predhistorijskog doba, i smješten je nedaleko od tekije, nad kojom se nadviru stijena visoka 240 m i koje možete posjetiti jedino ploveći čamcem do samog izvora u pećini. Nestvarna je ljepota plavozelene rijeke koja ogromnom snagom izvire iz ovog kraškog vrela podno stijena i stvara začuđujući huk od čak 43 kubika vode u minuti, kojim voda pršti na sve strane i stvara zaglušujuću, a opet harmoničnu buku. Vrelo rijeke Bune spada u jedan od najvećih izvora u Evropi, a odlikuje ga i kristalna čistoća vode, koja se u ovom kraju pomno čuva.

Vrelo Bune

U ovom malešnom prirodnom savršenstvu naprosto ne znate u šta biste prije gledali i što vas više oduševljava, kristalna voda ovog smaragdnog vrela, zaglušujući šum vode ili ljepota osmanlijskog arhitektonskog zdanja- tekije, koji tvori savršenu simbiozu sa stijenama pećine na čijem izlazu je izgrađena.

Tekija i derviški zikr za smiraj duše

Jedna legenda kaže da je postojao strašni zmaj koji je od davnina živio u pećini vrela Bune. Svake godine je narod zmaju morao pokloniti jednu mladu djevojku za žrtvu. Red je došao i na Milicu, kćer hercega Stjepana. Tada je iz grada vodio jedan podzemni hodnik sve do izbočine u stijenama iznad samog izvora Bune. Na tom mjestu je lijepa Milica izložena te je čekala krvoločnog zmaja da je uzme.

U tom trenutku je iz Sirije došao derviš Salih plavi koji se na prvi pogled zaljubio u Milicu, a ta ljubav mu je dala nadljudsku snagu pomoću koje je nadvladao zmaja. Herceg dervišu daje svoju kćer za ženu, a podiže Tekiju na mjestu gdje je Salih ubio zmaja. 

Još jedna priča kaže kako je kroz Blagaj na svom bijelom konju projahalo starac s bijelom bradom u zelenoj odari i sa sarukom te se uputio do vrela. Ljudi su klanjali akšam, večernju molitvu, no starac se nije vratio. Vodostaj Bune se u međuvremenu toliko podigao da starac  nije mogao preći, a na njegovoj strani je bila ogromna strmina. Narod ga je tražio, no nikad nije pronađen. Zaključili su da je u pitanju bio svetac koji je misteriozno nestao te su na vrelu Bune podigli turbe i Tekiju.

Derviška tekija u Blagaju

Tekija pripada posebnom derviškom redu Sufi, koje odlikuje poseban mistcizam i asketski život svojstven dervišima, pa ova tekija zajedno sa vrelom Bune predstavlja jedan od najposjećenijih derviških objekata u Evropi. U tekiji se nalazi i turbe Sari Saltuka, “Plavokosi”, putujućeg derviša iz 13. stoljeća, iz one prve legende, i njegovog nasljednika Ačik-baša, “Gologlavi”, koji se smatra prvim šejhom Tekije u Blagaju.

Ovaj mistični derviški hram vjekovima posjećuju putnici namjernici iz raznih krajeva svijeta, želeći pronaći u ovom sufijskom hramu utočište za svoju dušu. Teško je riječima dočarati mir i smiraj koji duša doživi boraveći na ovom mjestu, u molitvi i meditaciji, nadahnuti čuvenim derviškim zikrom.

Derviška tekija u Blagaju

Zikr u islamu predstavlja „slavljenje Allaha, korištenjem ustaljenih fraza koje se, ponavljaju po obredom redoslijedu, bilo glasno bilo u sebi, popraćeno posebnim disanjem i fizičkim pokretima”. Običaj se temelji na 33 suri 41 ajetu, ovaj duhovni ritual derviši izvode u čuvenoj halki, gdje se osim utvrđenih fraza ponavljaju i prošireni odlomci iz Kur’ana.

A kad nahranite vašu dušu mističnom mirnoćom ove tekije, pored nje vaš očekuje i nekoliko prelijepih bašti na samoj rijeci Buni, pa se odmorite uz šerbe od ruže i mirisnu bosansku kahvu.

Vrelo Bune i ova čudesna, magična tekija nikoga već vjekovima ne ostavlja ravnodušnim i zato je sjajan prijedlog za vašu sljedeću vikend destinaciju.

Photo: Tekija Blagaj/underdreamskies.com/Mirsad Behram/Geoff Morrison

Ne propustite najnovije vijesti i najave događaja

* indicates required

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ

PROČITAJTE VIŠE

unaprjeđivanje radnika

Zvijezda je rođena! Ili možda ipak nije?

Ima onaj jedan koji je odličan. Kako god ga baciš, dočeka se na noge. Omiljen u timu, omiljen kod klijenata. Kad treba fakin je,...