Uz ovih 10 savjeta izbjegnite otkazivanje i kašnjenje letova!

Tokom Covid 19 pandemije gotovo sve avio kompanije, i one najveće i one niskobudžetne, su bile primorane otpustiti veliki broj svog osoblja. Istovremeno, s prestankom letova tokom pandemije, aerodromi širom svijeta su morali drastično reducirati svoje aerodromsko osoblje. Taj ceh ih je skupo koštao kad su ovog proljeća, nakon popuštanja pandemijskih mjera opeza, skoro sve avio kompanije ponovo uspostavile svoje uobičajene redove letenja.

Šta je uzrok kolapsa na evropskim aerodromima?

Aerodromsko  osoblje koje je u pandemiji dobilo otkaze, se u međuvremeno zaposlilo na drugim pozicijama u drugim industrijama za nerijetko veću plaću i bolje uvjete rada. Kad su ovog proljeća avio kompanije i veliki svjetski aerdodromi shvatili da neće lako vratiti na posao svoje ranije zaposlenike, jer se istima više ne isplati raditi za manje plaćen posao koji je vrlo zahtjevan i često izložen pritiscima i lošim uvjetima rada zbog nepogodnih vremenskih uvjeta, niko nije ni pomislio da će na aerdoromima sredinom maja zavladati apsolutna panika.

Na većini tranzitnih aerodroma pout Londona, Frankfurta, New Yorka, Pariza, Amsterdama, Rima nedostajalo je osoblje koje bi prebacivalo kofere iz jednog u drugi avion, osoblja koje bi osiguravalo aerodromske zgrade, tehničko osoblje na održavanju aviona, osoblje na check point-ima za prijavu letova…Falilo je osoblja u svim sektorima. Novozaposleno osoblje nije bilo moguće tako brzo obučiti, pogotovo u sigurnosnim segmentima provjere putnika i bio je to jedan od krucijalnih razloga za kašnjenje letova. Putnici su satima čekali ispred aerodromskih zgrada u Velikoj Britaniji, Njemačkoj, Amsterdamu, Parizu na ulazak na terminale i predaju svog prtljaga.

Avioni su kasnili, putnici su zbog nemogućnosti checkiranja prtjage na vrijeme kasnili na letove ili nisu stizali na konekcijske letove, a potom su letovi bili masovno otkazivani. Poremetio se kompletan zračni saobraćaj i nastao je kolaps na evropskim aerodromima. Ljetna sezona godišnjih odmora je bila na pragu, a svi veći evropski aerodromi su bili u ozbiljnim problemima. 

Na sve to je stigla i kriza energenata zbog rata u Ukrajini. Avio kompanije su bile primorane reducirati broj letova, neke čak i otkazati, smanjiti broj sjedala u avionima a time i broj putnika i nastala je nova kriza.

Kako izbjeći otkazivanje i kašnjenje letova?

Postavlja se pitanje kako organizirati putovanje i godišnji odmor znajući da vam let može biti otkazan, da vam kofer može biti izgubljen, da možete satima čekati na ulazu u aerodromsku zgradu ili na gateu na ukrcavanje u avion.

Evo nekoliko savjeta kako prevazići probleme o kojima smo govorili:

  1. Rezervirajte let do željenog odredišta sa minimalnim vremenskim razmakom između dva leta u trajanju od 2 sata. Vodite računa da izbjegnete letove s kratkim vremenom konekcije, iako je cijena možda puno jeftinija, jer će u suprotnom mogućnost da vam kofer neće biti prebačen iz jednog u drugi avion biti vrlo velika.
  2. Pokušajte odabrati letove na nekim od manjih aerodroma koji nisu u kolapsu kao što su Amsterdam, London, Frankfurt, Pariz, Rim…
  3. Ako imate dva vezana leta do odredišta obavezno spakirajte dva kofera, od kojih je jedan mali, koji možete unijeti u kabinu aviona, kako biste u slučaju da vam se kofer zagubi ili ne stigne na vrijeme bar imali najosnovnije stvari sa sobom
  4. Izbjegavajte letjeti u dane vikenda ako je to moguće, jer su gužve vikendom puno veće nego radnim danima
  5. Obavezno kupite osiguranje za svoju prtljagu uz avio kartu, koje obično nije skuplje od 10-20 Eur, jer ćete u slučaju da vam se kofer zagubi moći nadoknaditi eventualnu štetu
  6. Obavezno se online checkirajte, jer ćete tako spriječiti gnjavažu na arodromima i čekanje u redu
  7. Svoj kofer obilježite tagom s vašim osobnim podacima da ga je lakše pronaći, oblijepite ga sa zaštitnom folijom, povežite još jednim dodatnim kaišem/trakom da biste spriječili oštećenje kofera i rasipanje stvari, jer više niko od aerodromskog osoblja pretjerano ne vodi računa o rukovanju koferima u skladištima
  8. Ako letite niskobužetnim kompanijama obavezno platite online checking, provjeritie jeste li ga napravili prije nego dođete na aerodorom 
  9. Ne nosite na odmor dragocjene stvari ili nakit da vam ne bi nestao, ili ako već morate nosite dragocjenosti nosite ih sa sobom
  10. Obavezno se unaprijed informirajte o vašim pravim kod otkazanih letova, letova koji kasne i izgubljene prtljage

Ovo su najjednostavniji savjeti, koje biste trebali poštovati i koji će vam svakako smanjiti probleme. Jer ponekad nismo svjesni problema koji se dešavaju na aerodromima dok nas ne zaprepaste fotografije koje vidimo s nekog od velikih aerodroma, kao što je internetom prošle semdice prozujala fotografija sa londonskog Heathrowa, sa preko 10 000 kofera koji su čekali na dostavu.

London Heathrow

A da vam kofer ili let nepotrebno ne pokvari dugo čekani odmor nakon corona pandemije pazite kako organizirate svoj odmor i vodite više računa o sigurnosti nego o cijeni avio karte.

Photo: The Luxury Travel Expert/BBC/Guardian/My London news

Ne propustite najnovije vijesti i najave događaja

* indicates required

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ

PROČITAJTE VIŠE

unaprjeđivanje radnika

Zvijezda je rođena! Ili možda ipak nije?

Ima onaj jedan koji je odličan. Kako god ga baciš, dočeka se na noge. Omiljen u timu, omiljen kod klijenata. Kad treba fakin je,...