Emina Merdan, rođena u Mostaru, predstavlja novu generaciju bh. naučnica koje svojim znanjem i predanošću postižu međunarodni uspjeh, napisao je na svojoj stranici Edhem Eddie Čustović, inžinjer, poduzetnik i direktor BH Futures Foundation. Nakon završenih osnovnih studija iz genetičkog inženjeringa na Prirodno-matematičkom fakultetu Univerziteta u Sarajevu i master studija iz bioinformatike na Univerzitetu u Bolonji, doktorirala je molekularnu biologiju na prestižnom Tehničkom univerzitetu u Darmstadtu (TU Darmstadt) u Njemačkoj.
Njena doktorska disertacija, odbranjena u maju 2025. godine, nosi naslov:
“Non-homologous end joining of resected double-strand breaks in human cells involves a DNA fill-in process” i fokusira se na ključne mehanizme popravke DNK u ljudskim ćelijama — proces presudan za sprječavanje bolesti poput raka.
DNK popravka – Zašto je važna i šta je Emina otkrila
Svaka ćelija u ljudskom tijelu svakodnevno je izložena desetinama hiljada oštećenja DNK. Najopasniji su tzv. dvostruki prekidi DNK (DSBs) jer zahvataju oba lanca molekule. Ako se ne poprave pravilno, mogu uzrokovati mutacije i bolesti.
Ćelije koriste dva glavna mehanizma da se nose s tim oštećenjima: ne-homolognu spojnu popravku (NHEJ) i homolognu rekombinaciju (HR). NHEJ je jedini aktivni mehanizam u fazama G0/G1 ćelijskog ciklusa, gdje se nalazi većina naših ćelija. Emina je detaljno istražila precizniju, ali manje poznatu verziju ovog mehanizma.
U radu je koristila epitelne ćelije dojke (MCF10A) da pokaže:
- da određeni prekidi DNK moraju prvo biti „rezani“ da bi ih ćelija mogla popraviti,
- da je transkripcija (prepisivanje gena) neophodna za uspješnu popravku,
- da ćelije koriste mehanizme slične produženju telomera da bi dopunile izgubljene dijelove DNK.
Ovo istraživanje donosi nova saznanja o tome kako ćelije štite svoj genetski materijal u fazama kada su najbrojnije – što ima ogroman značaj za razumijevanje raka i razvoja terapija.

Industrijska karijera – BioGram Diagnostics GmbH
Nakon doktorata, Emina se zaposlila u Bio-Gram Diagnostics GmbH, inovativnoj njemačkoj kompaniji sa sjedištem u Wormsu, specijaliziranoj za in-vitro dijagnostiku. BioGram razvija automatske uređaje i reagense za bojenje bioloških preparata (krv, koštana srž, bakterije), što omogućava bržu, sigurniju i precizniju dijagnostiku bolesti.
Emina u toj kompaniji radi kao application scientist u odjelu za istraživanje i razvoj (R&D), gdje aktivno učestvuje u formulaciji, razvoju i testiranju reagensa koji se plasiraju na tržište.
Kako sama kaže:
“Generalno se bavimo in vitro dijagnostikom, tačnije razvijamo automatske uređaje za bojenje bioloških preparata, što omogućava brzu dijagnostiku oboljenja. Isto tako proizvodimo i reagense za fiksiranje i bojenje biološkog materijala (krv, koštana srž, bakterije) – i svi ti preparati su bez alkohola. Mi smo prva kompanija u svijetu koja proizvodi sve te reagense bez alkohola, što je jako bitno za sustainable labs i za zdravlje medicinskih radnika. Ja radim kao application scientist u R&D gdje razvijamo sve te reagense za bojenje i vršimo testiranje svih proizvoda za tržište.”
Ova pozicija joj omogućava da naučna znanja pretoči u praktične proizvode koji se koriste svakodnevno u kliničkoj dijagnostici širom Evrope.
Emina Merdan je spoj naučne izvrsnosti i primijenjene biotehnologije. Svojim radom doprinosi ne samo razvoju znanja o zaštiti DNK, već i stvaranju održivijih i zdravijih laboratorijskih rješenja. Njen profesionalni put inspiracija je mladima iz Bosne i Hercegovine da svoje znanje i talenat pretoče u globalni uticaj.
Izvor: bhfuturesfoundation.org
Foto: privatna arhiva – facebook