Četiri knjige o liderstvu za ovo ljeto – inspiracija bez pritiska

Donosimo vam prijedlog četiri knjige koje biste mogli pročitati ovog ljeta, prema preporuci Almire Hernaut, konzultantice za unapređenje poslovnih procesa. Lako se čitaju i inspiriraju bez pritiska – što je idealno za razmišljanje o viziji i promjenama koje želite unijeti kad se vratite s godišnjeg odmora. 

Start with Why – Simon Sinek

Knjiga Start with Why istražuje koncept „počni sa zašto“ – ideju da najinspirativniji lideri i organizacije kreću od pitanja zašto nešto rade. Britansko-američki autor, govornik i konzultant Simon Sinek uvodi „Zlatni krug“ (Why – How – What) i objašnjava kako jasno komuniciranje svrhe motivira ljude i gradi lojalnost.
Objavljena 2009. godine, a postala je globalni bestseler, prevedena na više jezika. Čitatelji i poslovna zajednica dočekali su je s velikim entuzijazmom – osobito lideri, HR stručnjaci i startup osnivači.

The Buddha and the Badass – Vishen Lakhiani 

Knjiga Vishena Lakhianija, osnivača platforme Mindvalley, objavljena je 2020. godine i kombinira dva arhetipa – Buddhu (duhovnog, svjesnog vođu) i Badassa (beskompromisnog aktera promjene). Lakhiani tvrdi da moderno liderstvo nastaje kao sinteza ova dva principa. 
Knjiga nudi alate za osobni rast, rad s timovima i transformaciju korporativne kulture. Dobro je prihvaćena u krugovima osobnog razvoja i startupa, a čitatelji je opisuju kao inspirativnu. Kritičari, međutim, ponekad je svrstavaju u „guru-style“ motivaciju – emocionalno nabijeniju nego analitički utemeljenu. 

Srdačnost kao roba – Klaus Kobjoll

Hrvatsko izdanje knjige njemačkog ugostitelja i motivacijskog govornika Klausa Kobjolla temelji se na njegovu iskustvu u ugostiteljstvu i poduzetništvu. Glavni fokus je na „srdačnosti“ – istinskoj, toploj usluzi koja nadilazi klasični pristup „klijent je kralj“. 
Knjiga govori o važnosti emocija u poslovanju, motivaciji zaposlenika i izvrsnosti kroz ljudski faktor. Stil je praktičan i prepun anegdota, što je čini lako čitljivom i primjenjivom u praksi. Kobjoll je dobitnik brojnih poslovnih nagrada i vodi kongresni hotel Schindlerhof, poznat po inovacijama u menadžmentu usluge. 

It Doesn’t Have to Be Crazy at Work – Jason Fried i David H. Hansson

Autori i osnivači softverske firme Basecamp u ovoj knjizi ruše mitove o prekovremenom radu i iscrpljujućoj “hustle kulturi”. Objavljena 2018. godine, knjiga zagovara filozofiju “calm company” – organizacije koja njeguje zdravu radnu kulturu, jasnoću komunikacije i realna očekivanja. 
Osvježavajući i kritičan pogled na suvremeno poslovanje učinio je knjigu popularnom među poduzetnicima i liderima. Kritike su rijetke, ali poneki čitatelji smatraju da je pristup idealistički i teško primjenjiv u većim ili korporativnim sustavima. Fried i Hansson prethodno su napisali i uspješne knjige Rework i Remote, koje su također ostavile snažan trag.

Preuzeto sa womeninadria.com

Foto: Privatna arhiva/Canva

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE VIŠE

Inovacije iz otpada: Biodizajnerica Maja Halilović mijenja pravila igre

Na drugoj konferenciji za žene u održivosti, u organizaciji mreže Women in Adria, u hotelu Termag na Jahorini, posebnu pažnju prisutnih privukla je Maja...