Mona Muhidinović je mlada Sarajka koja je završila prestižni univerzitet Sorbona u Parizu. Njena ljubav prema Francuskoj počela je od malih nogu, a završila je osnovnu i srednju francusku školu CIFS.
Veliko interesovanje
Nauka je, kaže, oduvijek zanimala, a hemija se posebno izdvajala. To ju je odvelo u Pariz i Sorbonu, a imala je čast da postane prva osoba iz Bosne i Hercegovine koja je završila i osnovne i master studije hemije na ovom prestižnom univerzitetu. Danas radi kao inženjer hemije u laboratoriji Chanel Parfums & Beauté, što je za nju ostvarenje velikog sna.
Muhidinović je za portal Radiosarajevo.ba govorila o iskustvu rada za prestižni Chanel, ali i saradnju s kompanijom L’Oréal gdje je stažirala tokom zadnje godine mastera hemije na Sorboni, izazovima s kojima se suočavala…
“Tokom završne godine master studija na Sorboni, radila sam stručnu praksu u laboratoriji kompanije L’Oréal. To je bilo dragocjeno iskustvo koje mi je omogućilo da uđem u svijet kozmetike i razumijem kako funkcionišu veliki kozmetički brendovi iznutra. Chanel je pokazao veliko interesovanje za mene jer dolazim sa atipičnim profilom – moj obrazovni put, internacionalno iskustvo i činjenica da dolazim iz drugačijeg kulturnog okruženja izdvojili su me među kandidatima. Upravo ta raznolikost iskustava bila je prednost, jer donosi novu perspektivu u laboratorijsko i timsko okruženje.
Bio je to ogroman trenutak za mene jer je Chanel jedan od najprestižnijih brendova u svijetu i raditi tamo kao hemičar je zaista velika stvar.
Radim kao inženjer hemije u laboratoriji za istraživanje i razvoj u Chanel Parfums & Beauté. Radimo u timovima koji okupljaju različite stručnjake – od hemije, biologije, dermatologije, pa sve do dizajna i marketinga. Svaki dan je drugačiji – nekad provodim sate u laboratoriji testirajući nove formulacije, a nekad radimo na analizi sirovina, evaluaciji performansi proizvoda. Ono što me najviše motiviše je osjećaj da učestvujem u stvaranju proizvoda koji će doći do miliona ljudi, i da iza svakog od njih stoji jako puno nauke, preciznosti i kreativnosti. Svaki proizvod mora poštovati kodeks koji je osmislila Coco Chanel kada je pokrenula svoj brend parfema, šminke i kozmetike za njegu lica i tijela“, kazala je Muhidinović za Radiosarajevo.ba.
Hemija je srž svega
Istaknula je ako je hemija srž svega što se radi u kozmetičkoj industriji.
“Posebno kada je riječ o luksuznim brendovima, gdje se od svakog proizvoda očekuje vrhunski kvalitet, inovacija i sigurnost. Moje znanje iz hemije omogućava mi da razumijem kako različite sirovine međusobno djeluju, ali i kako da ih prilagodim sve strožijim regulatornim zahtjevima i očekivanjima potrošača.
U Chanelu, svaki proizvod mora ispuniti ne samo tehničke i sigurnosne standarde, već i estetske, mirisne i taktilne zahtjeve luksuza. Tu se hemija pretvara u umjetnost – jer formula mora biti naučno precizna, ali istovremeno pružiti jedinstveno korisničko iskustvo. Moj zadatak je da spojim naučnu tačnost s kreativnošću i vizijom brenda, što je izuzetno inspirativno”, rekla je Muhidinović.
Smatra da je iskustvo u L’Oréalu bilo izuzetno važno za njen profesionalni razvoj.

“Tokom master prakse od šest mjeseci, imala sam priliku da radim u istraživačkom laboratoriju sa iskusnim timom naučnika i inženjera, i da direktno primijenim znanje stečeno na masteru u stvarnim industrijskim projektima. Rad u tako velikom i dinamičnom sistemu mi je omogućio da razvijem ne samo tehničke vještine, već i sposobnost timskog rada, organizacije i komunikacije u međunarodnom okruženju.
Također, to je bio moj prvi ozbiljni kontakt s kozmetičkom industrijom, i zahvaljujući tom iskustvu sam dodatno potvrdila da je to pravac u kojem želim da nastavim karijeru. L’Oréal je globalno prepoznat kao jedan od lidera u inovacijama, i ta referenca je sigurno igrala značajnu ulogu za poziciju u Chanelu”, istaknula je Muhidinović.
Jedina je iz naše domovine koja je diplomirala i magistrirala hemiju na Sorboni. A to je iskustvo koje sa sobom nosi brojne izazove.
Finansijski aspekt je bio posebno izazovan
“Biti student iz BiH na Sorboni nosi sa sobom veliku odgovornost, ali i mnoge izazove. Iako sam pohađala francusku školu u Sarajevu i govorila francuski jezik, akademski nivo i stručna terminologija na univerzitetu poput Sorbone zahtijevaju dodatno prilagođavanje. Jako mi je bilo bitno da pronađem svoj prostor za rast. Kulturni šok je također bio prisutan, koji nije nužno negativan, ali svakako izazovan. Francuski akademski sistem je vrlo zahtjevan, strukturiran i konkurentan. Trebalo mi je vremena da se uklopim i steknem sigurnost u sebe i svoj rad.
Finansijski aspekt je bio posebno izazovan. Pariz je skup grad, a život studenta koji nije iz EU može biti dodatno komplikovan jer nemamo ista prava. A, nažalost, nisam dobila finansijsku podršku u vidu stipendije tokom svojih studija u Parizu ni od nadležnih institucija u BiH, uprkos mojim rezultatima i potencijalu. Bilo je trenutaka kada sam morala da balansiram između učenja i dodatnih obaveza, ali svaki taj korak me naučio snalažljivosti i izdržljivosti”, iskreno je rekla Muhidinović.
Za nju je praksa u L’Orealu bila definitivna prekretnica.

“To je bio moj prvi korak u svijet industrijske hemije, prvi put da sam mogla direktno primijeniti znanje sa Sorbone u stvarnom laboratorijskom okruženju jedne globalne kompanije. Taj period mi je dao samopouzdanje, iskustvo, ali i potvrdu da sam na pravom putu. Druga prekretnica, možda čak i lično veća, bio je dan kada sam primljena u Chanel. To nije bio samo profesionalni uspjeh, već i emotivni trenutak – osjećaj da se sav trud, sav uloženi rad i svi izazovi koje sam prošla nisu desili uzalud. Bio je to trenutak kada sam shvatila da granice zaista postoje samo ako ih sami postavimo. Vjerujem da to u velikoj mjeri dolazi i iz mog karaktera, po prirodi sam uporna i ne prihvatam lako “ne” kao konačan odgovor. Na svom putu sam se suočila s brojnim preprekama i ljudima koji su pokušavali da me obeshrabre ili uspore. Umjesto da me to zaustavi, takve situacije su me dodatno motivisale da dokažem suprotno i da svojim znanjem i radom pokažem da je uspjeh moguć”, istaknula je Muhidinović.
Kaže kako vjeruje da žene sa Balkana imaju ogroman potencijal da ostave trag u globalnoj naučnoj i kreativnoj industriji i kao liderke, inovatorice i pokretačice promjena.
Talenat i karakter žena sa Balkana
“Dolazimo iz sredine koja nas često oblikuje kroz izazove i ograničenja, ali upravo to nam razvija snagu, snalažljivost i sposobnost da radimo s velikom posvećenošću. Nažalost, žene sa Balkana su još nedovoljno vidljive na svjetskoj sceni, djelimično zbog manjka prilika, a djelimično zbog ukorijenjenih stereotipa. Međutim, to se polako mijenja. Sve više nas se probija u oblasti koje su nekada bile rezervisane za druge, ne samo u nauci, već i u dizajnu, umjetnosti, tehnologiji. Mislim da je važno da se međusobno podržavamo, da budemo uzori jedne drugima i da budemo glasne u predstavljanju svojih uspjeha. Žene sa Balkana imaju znanje, talenat i karakter – sve što je potrebno da doprinesu globalnim inovacijama, ali i da ih predvode“, poručila je Muhidinović.
Dodala je da joj je upravo zato posebno drago što danas radi u kompaniji kao što je Chanel.
“Imamo izuzetnu ženu na čelu Leenu Nair, koja dolazi iz Indije i ima vrlo inspirativnu životnu i profesionalnu priču. Njeno liderstvo pokazuje da je sve moguće, bez obzira na porijeklo, i daje snažan primjer svim ženama širom svijeta. Leena se iskreno zalaže za svoje zaposlene, promoviše raznolikost i inkluziju, i inspiriše nas da vjerujemo u svoj potencijal. U takvom okruženju osjećam da i ja, kao žena sa Balkana, imam prostor da rastem, doprinosim i budem dio šire pozitivne promjene“, naglasila je Muhidinović.
A šta poručuje svim mladima u BiH koji sanjaju o svjetskoj karijeri, ali ne znaju odakle da krenu…

“Prije svega, želim da im kažem da je san o svjetskoj karijeri apsolutno ostvariv, bez obzira odakle dolazite. Važno je da vjerujete u sebe i svoje sposobnosti, čak i onda kada drugi sumnjaju ili ne vide vaš potencijal. Prvi korak je da se dobro upoznate sa sobom, šta vas zaista zanima, u čemu ste dobri i gdje želite da idete. Obrazovanje je ključ, ali isto tako je važno tražiti prilike za praksu, volontiranje, umrežavanje i usavršavanje vještina. Ne bojte se izlaziti iz zone komfora i tražiti iskustva van granica zemlje – čak i ako su to male stvari poput kurseva na internetu ili internacionalnih razmjena. I najvažnije je da budete uporni i ne odustajte lako. Na putu će sigurno biti prepreka i sumnji, ali svaki izazov je prilika za rast. Okružite se ljudima koji vas podržavaju i inspirišu, i vjerujte da je svaki trud vrijedan. Svaki veliki put počinje prvim korakom, a taj korak možete napraviti već danas”, zaključila je Muhidinović.
Izvor: Radiosarajevo
Foto: Ustupljene fotografije – radiosarajevo