U Bosni je danas ubijena 15. žena ove godine…

Novi slučaj femicida u Bosni i Hercegovini potvrđen je u ponedjeljak nakon što je policija očevidom utvrdila kako je 38-godišnji muškarac ubio ženu pa potom pokušao počiniti samoubojstvo.

Femicid u Šipovu

Zločin se dogodio u mjestu Šipovu u sjeverozapadnom dijelu BiH a policija Republike Srpske je utvrdila kako je muškarac u automobilu najprije ubio ženu, a potom pokušao samoubojstvo. Pronađen je u teškom stanju i prevezen u bolnicu dok istražitelji pokušavaju utvrditi sve okolnosti ove tragedije.

Lokalni su mediji prenijeli kako je ubojica bio u izvanbračnoj vezi s ubijenom ženom, a imali su dvoje malodobne djece. Ubojica je navodno ranije kažnjavan zbog obiteljskog nasilja.

Godišnjica Nizamina ubojstva

Novi slučaj femicida zabilježen je samo dan nakon što je u nedjelju okupljanjima u različitim dijelovima BiH obilježena godišnjica ubojstva Nizame Hećimović koju je u Gradačcu brutalno pogubio Nermin Sulejmanović, a potom i sam počinio samoubojstvo. Ubojica je zlostavljanje i ubojstvo Hećimović uživo prenosio na društvenoj mreži pa je taj zločin dodatno traumatizirao javnost.

Unatoč burnim reagiranjima, osudama i zahtjevima da se slučajevi femicida oštrije kažnjavaju i poduzmu mjere kojima bi se ugrožene žene učinkovito zaštitile od nasilnih partnera, nakon ubojstva Nizame Hećimović u BiH je na sličan način u proteklih godinu dana ubijeno još 13 žena.

Čak devet tih žena ubili su njihovi muževi, a i u ostalim slučajevima ubojice su bile osobe koje su poznavale svoje žrtve ili su s njima bile u emotivnoj vezi.


Pročitajte više: Kako unaprijediti pravosudni odgovor na femicid? Predstavljen priručnik za pravosuđe


Policajcu za femicid 25 godina zatvora

Prošlog je mjeseca Županijski sud u Tuzli osudio je na 25 godina zatvora bivšeg policajca Elvisa Ćustendila (51), nakon što ga je proglasio krivim za ubojstvo Amre Kahrimanović (52) u veljači ove godine. Ćustendil, koji je trideset godina bio policajac, ustrijelio je Kahrimanović čak 16 puta u jednom kafiću u Tuzli, što su lokalni mediji kvalificirali kao jedan od najbrutalnijih slučajeva femicida.

Ovo je ubojstvo potaknulo masovne prosvjede u Tuzli na kojima su sudionici tražili oštro kažnjavanje počinitelja. Ćustendil je svoju žrtvu ubio koristeći se službenim pištoljem, a u trenutku kada je počinio taj zločin nije bio na dužnosti. Ubojica je priznao krivnju i na temelju tog priznanja izrečena mu je kazna dugotrajnog zatvora.

Članovi obitelji ubijene Kahrimanović izrazili su nezadovoljstvo visinom kazne, posebice stoga što se za kazneno djelo za koje je Ćustendil osuđen može izreći kazna do 45 godina zatvora.

Nije još uvijek jasno u kakvoj su vezi bili ubojica i ubijena i što je povod ubojstvu. Brat ubijene tvrdi da nisu bili ni u kakvoj vezi s ubojicom, dok su mediji iznosili različita nagađanja o tome.  

Foto: Canva

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ

PROČITAJTE VIŠE

žene u bankarstvu 2024_

Kako upravljati promjenama u bankarstvu saznajte na konferenciji

Pridružite nam se na trećoj konferenciji za žene u bankarstvu! Samo banke s dovoljno žena na vodećim pozicijama mogu osvojiti rastuće žensko tržište. Zato...