Kako žive žene koje istovremeno grade tvrtke i obitelji?

Jedna poduzetnica, čiji je identitet poznat redakciji, s nama je podijelila kako izgleda svakodnevica žene koja u isto vrijeme “gradi život na oba polja” – privatnom i poslovnom. Majka je dvoje male djece, radi osam sati dnevno i treba joj otprilike pola sata do posla i s posla. Kako kaže, “nikakav ekstreman slučaj”. Njezina su djeca među prvima na dežurstvu i uglavnom zadnje na dežurstvu. Dovodi ih u 7 i 15 i dolazi po njih oko 17 sati. I to im, naravno, nije najdraže.

‘Razapet si maksimalno’

“Nezadovoljne su jer su uvijek zadnje. Muž radi sa mnom, vozimo se zajedno u autu. Ustajem u 6, vraćam se doma u 17 i 30. Brzo po dolasku prigrij djeci jesti, one ‘viču’ jer su već gladne (ručak u vrtiću bio je u pola 12). Dok one pojedu, ja sredim kuhinju, i već je prošlo 18, 18 i 30 sati. Malo predahneš i već je vrijeme za spremanje za spavanje. Ja zaista ne znam kako netko može ostaviti dijete u pola 9 i već ga u pola 4 pokupiti. Blago njima. Ali ne vjerujem da su bolje organizirani, nego privilegirani da mogu kraće raditi ili im može netko uskočiti da pokupi dijete prije dežurstva”.

Probala je i kuhanje nedjeljom naveliko pa odmrzavanje. Kako kaže, neke stvari su ok, ali najčešće nije baš praktično, iz 100 razloga. Uz milijun popratnih izvanrednih obaveza koje obavezno ulete recimo dva puta tjedno (mijenjanje guma, pregledi dok doktora, roditeljski sastanci…), plus redovne tjedne obaveze, poput kupovine namirnica, dječjih aktivnosti (“smanjili smo ih na jednom tjedno jer nismo izdržavali”) – “realno razapet si maksimalno i dovoljna ti je neka manja kriza da cijeli sustav organizacije padne u vodu“.


Pročitajte više: Video Lane Jurčević je prava realnost mama poduzetnica


‘Nekad su mi spavale na krilu, a ja sam im nad glavom pisala ponude klijentima’

“Recimo, da se jedno dijete razboli. A obično ide jedan za drugim. Prošle zime od početka prosinca do kraja veljače odradili smo ni manje ni više nego 4 bronhitisa, tri upale pluća i jedan šarlah. Zbrajali smo, ukupno 67 dana u periodu od 90 dana je netko bio pod temperaturom. I da, nekad su mi spavale na krilu, a ja sam im nad glavom pisala ponude klijentima. Ili sam ih vukla s bronhitisom u ured jer, eto, bila je audijencija za EU fondove“.

Nije iskoristila niti jedan rodiljni dopust.

“Ne jer se ne znam osloniti, nego jer su prava mojih zaposlenica veća od mojih, i niti dva mjeseca nakon carskog reza morala sam na put od 27 sati jer bih inače morala EU fondovima vratiti 400.000 kuna. Eto, kad smo prijavljivali fondove nismo očekivali koronu i da jedine dvije zaposlenice ne mogu ići jer se jedna neće cijepiti protiv korone, a druga je otvorila čuvanje trudnoće. Ministarstvo to ne zanima. Smart ciljevi su super ako imaš kome delegirati”.

Kod kuće je angažirala čistačicu, ne pegla, a muž sve kućanske poslove i brigu oko djece radi s njom.

“I dalje su rijetki dani da uspijemo odspavati osam sati. Radimo zajedno i ako je jedan doma s djecom, drugi ga pokriva na poslu”.

Članak je preuzet s www.womeninadria.com.

Foto: Canva

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ

PROČITAJTE VIŠE

podrška supruga u karijeri

‘Podrška partnera je neophodna’: Ovi muškarci stoje iza najboljih regionalnih poduzetnica

Iza svakog uspješnog muškarca stoji – žena. Ta nam je izreka svima dobro poznata, ali naše najbolje regionalne poduzetnice znaju da ova izreka itekako...