Elvedina Muzaferija osvojila prvu medalju u ženskom skijanju za BiH!

Ime naše najbolje skijašice Elvedine Muzaferija ostaće zlatnim slovima upisano u historiju bosanskohercegovačkog skijanja, kao prva skjašica iz BiH, koja je jučer osvojila prvu medalju za BH skijanje. Na jučerašnjoj utrci spusta u okviru FIS European cupa u švicarskom skijalištu Crans Montana Elvedina je ostvarila historijski rezultat osvojivši drugo mjesto sa izvanrednim rezultatom 1:11,88 i tako prvi put u historiji skijaškog sporta u BiH osvojila srebrenu medalju.

S velikim ponosom treba čestitati na sjajnom rezultatu mladoj Elvedini Muzaferiji, znajući da joj je zlatna medalja u jednoj od najtežih skijaških disciplina, spustu, izmakla za samo 2 stotinke, koliko od nje bila brža Austrijanka Nadine Fest.

Olimpijska skijašica bez podrške Skijaškog saveza

Upamtićemo je kao prvu BH skijašicu koja je BH skijanju donijela prvu medalju sa zvaničnih FIS takmičenja. No, znamo li ko je naša najbolja skijašica?

Elvedina je rođena u Visokom i za nju se ne može vezati priča kako je odrastala na skijaškim stazama. Imala je sasvim normalno djetinjstvo, a sa šest godina otkrila ljubav prema skijanju. Tako je 2015. u juniorskoj kategoriji započela svoju šampionsku karijeru skijašice. Bila je BH predstvanica i na Zimskim Olimpijskim Igrama 2018. u Južnoj Koreji u Pyeongchang u slalomu, superveleslalomu i veleslalomu, nosivši na otvaranju ZOI 2018. našu BH zastavu. Studentica je na Fakultetu za sport i tjelesni odgoj u Sarajevu i članica skijaškog kluba ZE-2010.

Prva je takmičarka u historiji Bosne i Hercegovine koja se pojavila na startnoj poziciji trke Svjetskog kupa u spustu, u italijanskoj Cortini d’Ampezzo, gdje je zauzela 45. i 46. mjesto. U trci Evropskog kupa prije dvije godine, također u Crans Montani zauzela je 10. mjesto u superveleslalomu.

I kako to u ovoj zemlji biva sa vrhunskim sportašima, kao i našu najbolju plivačicu Lanu Pudar, ni Elvedinu ne podržava Skijaški savez BiH niti jedno Ministarstvo sporta, jer im očito ženski sport baš previše nije interesantan.

Vrlo je zanimljivo kako će svi BH političari potrčati da čestitaju Elvedini na ovom historijskom uspjehu, a ona je prošle godine na MakeChamp.org site prikupljala donacije za svoj odlazak i učešće na Zimskim Olimpijskim Igrama u Pekingu.

Elvedina je ustrajala, i pored razočarenja u BH sportske institucije koje bi je trebale pratiti na svim takmičenjima na kojima predstavlja našu zemlju, na svom šampionskom putu i nastavila je svoju briljantnu seriju osvojivši jučer svoju i BH prvu medalju u ženskom skijanju. A da je definitivno ovo njena godina i da na njene uspjehe tek treba računati Elvedina je dokazala i današnjom utrkom u spustu koju je završila na 15.tom mjestu s vremenom 1:13.11.

Sljedeći vikend Elvedina nastavlja svoju briljantnu sezonu utrkom Svjetskom kupa u Crans Montani. Sretno Elvedina!