Ovo je najtraženija vještina u 2024. godini!

Mjesecima unatrag čitamo i slušamo o tome hoće li umjetna inteligencija zamijeniti čovjeka na radnom mjestu. Stoga sve češće promišljamo o vještinama koje čovjek ima, a AI ih još uvijek nije usvojio i možda niti neće. Sada je i LinkedIn napravio popis najtraženijih profesionalnih vještina, a na samom vrhu je – komunikacija. O važnosti komunikacije kao vještine u poslovnom svijetu razgovarali smo s Jelenom Mikić, direktoricom u Represent Academy, a donosimo i preostale meke vještine koje valja usvojiti.

‘Komunikacija je faktor koji pravi razliku’

Mikić smatra da je komunikacija jednim dijelom talent i nešto što nekim ljudima leži prirodnije nego drugima.

„Na sreću ili ne, za uspeh na poslu, upravljanju timom i dobrim rezultatima, baš komunikacija postaje faktor koji pravi razliku. Zato veštine komunikacije ne bi trebalo podrazumevati, već bi trebalo da budu deo 1. razvojnog plana, 2. edukacije, 3. evaluacije i 4. kulture povratnih informacija (popularna feedback kultura). To nije nešto što se štiklira kao urađeno nakon jednog online kursa ili predavanja, već kontinuiran rad, slično bavljenju sportom. Na prvom času razumemo teorijski šta bi trebalo, ali tek kroz vežbu razvijamo osećaj i bivamo bolji“, objašnjava Mikić.

Ističe da se u korijenu raznih izazova današnjice, ali i (skoro) svih rješenja, nalazi način na koji upravljamo informacijama.

„I da nije sprovedeno istraživanje, mogli da bi sa visokom izvesnošću da kažemo da je komunikacija jedna od glavnih veština 21. veka u kome su jedina konstanta promene. Ljudi sa iskustvom u komunikacijama više nisu deo ‘funkcije podrške’, nego desna ruka donosilaca odluka, baš zato što umeju da razdvoje bitno od nebitnog i procene kad, kome, šta i kako bi trebalo reći“, smatra.


Pročitajte više: Elma Pašić: “Vjerujem u super moć komunikacije”


Uz komunikacijske vještine, važno je i – biti prilagodljiv

Potpredsjednik LinkedIna Aneesh Raman izjavio je da će ljudske vještine biti ključne za napredovanje u karijeri te da lideri „moraju započeti s jasnom, suosjećajnom i empatijskom komunikacijom sa svojim timovima“. Važno je napomenuti i da je nedavno istraživanje LinkedIna pokazalo da se 9 od 10 globalnih rukovoditelja slaže da su meke vještine, poznate i kao „ljudske“ ili „trajne“ vještine, važnije nego ikada. Stoga ne čudi da je komunikacija na prvom mjestu na popisu najtraženijih vještina u 2024. godini.

U eri umjetne inteligencije, istaknuli su i „vještinu trenutka“, koja je također sve traženija iz godine u godinu – prilagodljivost. Ona omogućuje timovima i organizacijama da ostanu stabilni i postignu maksimalnu učinkovitost. U nastavku donosimo popis svih vještina koja je LinkedIn istaknuo.

  1. Komunikacija
  2. Služba za korisnike
  3. Vođenje
  4. Upravljanje projektima
  5. Menadžment (upravljanje)
  6. Analitika
  7. Timski rad
  8. Prodaja
  9. Rješavanje problema
  10. Istraživanje

Foto: Canva / Privatna arhiva

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ

PROČITAJTE VIŠE

paušalni obrt

Kako osnovati obrt i što morate znati o tom obliku poslovanja?

Poslovi, a pogotovo njihovo radno vrijeme, fleksibilniji su nego ikad, a pojmovi poput obrta i freelance poslovanja sve su učestaliji. Njihova suštinska razlika može...